Przegląd lufek - wszystko co musisz wiedzieć

Przegląd lufek.

Lufki - wszystko co musisz wiedzieć

W swoich poprzednich publikacjach opisywałem Wam już takie produkty jak bongo, młynek do suszu, bibułki do skręcania, shishę czy vaporyzery. Tym razem postanowiłem skupić się na stworzeniu dla Was artykułu o tak popularnym jak i zarazem podstawowym produkcie jakim jest lufka. Chyba każdy palacz wie czym jest i do czego służy, prawda?

Lufka, choć w miejskim żargonie spotkać możecie takie określenia na nie jak fifki, dzidy, lagi czy gany, to w najprostszym wykonaniu rurka kilkumilimetrowej średnicy i kilku – lub kilkunastocentymetrowej długości. Na jednym z końców rurki jest cybuch, a drugi służy palaczowi za ustnik. Lufka bywa w tym miejscu często nieco spłaszczona i zaopatrzona w niewielkie zgrubienie ułatwiające trzymanie jej w ustach. Lufki, które spotkacie w naszej ofercie są proste, wygięte, zakręcone, z cybuchem umieszczonym równolegle lub prostopadle. Niektóre z modeli posiadają „sprzęgło” , które trzeba przykryć palcem w trakcie zaciągania się i odsłonić w celu uwolnienia nagromadzonego dymu.

Rodzaje lufek

Lufki zazwyczaj wykonane są ze szkła, metalu, tworzyw sztucznych lub drewna albo kombinacji tych materiałów. Wyróżniamy zatem:

Lufka szklana

Lufka szklana to zdecydowanie najpopularniejsza rurka wybierana do palenia suszu, nie wprowadza ona żadnych zmian smakowych podczas palenia, można ją kupić dosłownie wszędzie czy to w sklepie monopolowym czy też nawet na stacji benzynowej. Dostępna w rozmaitych kształtach i rozmiarach. W porównaniu do lufki metalowej słabiej się nagrzewa. Bardzo łatwa w czyszczeniu – można ją nawet wrzucić do zmywarki, lecz jednocześnie trzeba się z nią obchodzić ostrożnie ze względu na jej delikatność. Wystarczy jeden upadek by zakończyć jej żywot.

Przykładowa lufka szklana

Lufka akrylowa

Co prawda jest twardsza od szklanej, lecz posiada kilka minusów. Przez swoją minimalną cenę (najtańsza opcja), ta lufka traktowana jest jak „jednorazówka”. Zniekształca ona również smak palonego suszu przez plastikowy cybuch. Nie współpracuje podczas czyszczenia – gorąca woda lub detergenty przyczyniają się do jej niszczenia. Ale jest bardzo przydatna do jednorazowego palenia najczęściej w podróży czy na imprezie.

Lufka silikonowa

Lufka silikonowa jest przede wszystkim dyskretna – bo można ją zgiąć i łatwo schować w kieszeni. Idealna na wypad pod namioty czy imprezę masową. Żaden upadek czy zgniecenie nie przyczyni się do jej zniszczenia. Można ją oczyszczać powszechnymi metodami. Wykonywana jest z wysokiej klasy silikonu, który jest materiałem nietoksycznym.

Przykładowa lufka silikonowa

Lufka metalowa

Lufka metalowa przeważnie skonstruowana jest z kilku części. Rozkręcana może się łatwo schować, często robiona na wzór breloków do kluczy. Jest bardzo wytrzymała lecz jednocześnie nagrzewa się dużo szybciej od tradycyjnej lufki szklanej. Smak suszu z niej jest nieco inny. Ciekawostką jest to, że fifka tej kategorii głównie przeznaczona jest do inhalacji haszem CBD.

Przykładowa lufka metalowa

Lufka drewniana

Lufka drewniana jest po prostu sztosem w świetle współczesnych czasów. Wykonana z niezwykłą starannością, ręcznie zdobiona rzeźbionymi wzorkami staje się hitem wśród palaczy. Ciężko ją wyczyścić, ponieważ zarówno jak w przypadku wyżej opisanej lufki akrylowej – chemia i woda szybko zniszczą drewno. Polecam czyszczenie wyciorem do fajki. Nie ma ona wpływu na walory smakowe palonego suszu.

Przykładowa lufka drewniana

Jaką lufkę kupić?

Jest również kilka innych istotnych szczegółów, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru „tej” idealnej dla siebie lufki:

  • rozmiar cybucha – dobierz odpowiednią wielkość aby zapewnić sobie swobodny przepływ powietrza przez lufkę. Niektóre z modeli ze względu na szeroki cybuch wymagają użycia sitek.
  • długość – im dłuższa lufka tym bardziej schłodzony dym.
  • szklane kulki – przydatny gadżet pełniący funkcję przechwytywania resztek spalonego suszu.
  • zwężenia i stopery – podobnie, jak szklane kulki wewnątrz lufki przyczyniają się do zatrzymywania pozostałości w lufce.
  • ustnik – im większy, tym więcej dymu przy jednym zaciągnięciu – wybór pozostawiam Wam :).
  • zgięcia i spiralki – podobnie jak w przypadku długości lufki zapewniają one dodatkowe schłodzenie dymu.
  • podpórki – niektóre egzemplarze lufek wyposażone są dodatkowo w „nóżki” przez co lufka nie wywróci się i nie wysypie się Wam materiał.
  • sprzęgło – przydatny element pozwalający na kontrolę przepływu powietrza przez rurkę.

Kto by pomyślał, że na wybór najlepszej lufki może składać się tyle szczegółów. Mam nadzieję, iż ten artykuł ułatwił Wam podjęcie decyzji w sprawie zakupu tej najodpowiedniejszej dla siebie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl