10 największych mitów dotyczących marihuany.

10 największych mitów dotyczących marihuany.

10. Palenie marihuany sprawia, że jesteś głupszy

Wiele osób uwielbia argumentować, że marihuana czyni ludzi głupszymi. Badanie z 2012 roku wykazało, że nastolatki, które zażywały konopie indyjskie, miały ośmiopunktowy spadek IQ w późniejszym życiu. Jednak wielu krytykowało to badanie za brak kontroli różnych zmiennych. Tymczasem kilka badań przeprowadzonych później nie wykazało związku między używaniem marihuany a poziomem IQ.

9. Palenie marihuany jest tak samo złe lub gorsze dla twoich płuc niż papierosy

Wiele organizacji, takich jak American Lung Association, twierdzi, że palenie marihuany jest tak samo szkodliwe dla płuc, jak palenie papierosów. Niektórzy nawet twierdzą, że jest gorszy niż papierosy. Jednak prawie każde badanie naukowe na ten temat wykazało niewielki lub żaden wpływ marihuany na zdrowie płuc. Obejmuje to gigantyczne badanie z UCLA, które obejmowało tysiące osób.

8. Zalegalizowana marihuana prowadzi do większej przestępczości i przemocy

Prokurator generalny w USA wielokrotnie twierdził, że legalizacja marihuany doprowadziła do wzrostu przemocy i przestępczości w tych stanach. Jednak proste badanie wskaźników przestępczości w Kolorado, Waszyngtonie i Oregonie wykazało, że twierdzenia te są po prostu nieprawdziwe.

7. Legalizacja marihuany prowadzi do większej liczby ofiar wypadków drogowych

Cóż, może legalizacja marihuany nie prowadzi do większej liczby przestępstw. Ale zdecydowanie prowadzi to do większej liczby ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych, a przynajmniej tak twierdzi wielu zwolenników antylegalizacji. Cóż... nie za bardzo. Niektóre badania pokazują, że używanie marihuany nie zwiększa ryzyka spowodowania wypadku samochodowego podczas jazdy. Inni twierdzą, że marihuana powoduje nieco podwyższone ryzyko wypadków drogowych, ale nadal jest bezpieczniejsza niż inne sytuacje, jak na przykład jazda z co najmniej dwoma osobami. Co więcej, kraje z zalegalizowaną medyczną i rekreacyjną marihuaną nie odnotowały wzrostu liczby śmiertelnych wypadków drogowych.

6. Marihuana nie przynosi korzyści medycznych

Na początku tego roku prokurator generalny Stanów Zjednoczonych powiedział, że ma wątpliwości, czy marihuana ma jakiekolwiek korzyści medyczne i że „może nauka udowodni, że się mylę”. Cóż, niestety prokurator był w błędzie. Prawie każda większa organizacja naukowa, w tym National Academy of Sciences, stwierdziła, że marihuana ma właściwości lecznicze, a rząd powinien zalegalizować medyczną marihuanę.

5. Marihuana czyni ludzi leniwymi

Klasyczny stereotyp „palacza” to osoba z nadwagą paląca jointa podczas grania w gry wideo i jedzenia słodyczy. I chociaż stało się to akceptowanym poglądem użytkowników marihuany, nauka mówi, że tak nie jest. W rzeczywistości badania wykazały, że osoby używające konopi indyjskich są w rzeczywistości szczuplejsze, sprawniejsze i bardziej aktywne niż osoby, które tego nie robią.

4. Marihuana szkodzi twojej pamięci

Powszechny argument przeciwko marihuanie twierdzi, że powoduje utratę pamięci u ludzi. Nie tylko jest to nieprawdziwe, ale w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie. Badania wykazały, że używanie THC może pomóc ludziom z traumatycznymi wspomnieniami radzić sobie z tymi wydarzeniami w mniej negatywny sposób. To jeden z powodów, dla których wiele osób chce pozwolić weteranom wojskowym na używanie medycznej marihuany. Inne badania pokazują, że marihuana może pomóc w walce z chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak choroba Alzheimera, które w rzeczywistości prowadzą do utraty pamięci.

3. Marihuana może leczyć jaskrę

Oto mit o czymś, czego marihuana nie może zrobić. Jaskra jest często wymieniana jako stan, w leczeniu którego marihuana może pomóc. I chociaż niektóre badania wykazały, że marihuana może mieć wpływ na pacjentów z tą chorobą, po prostu nie jest wystarczająco silna. Jaskrę, szczególnie we wcześniejszych stadiach, należy zwalczać przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, stosując leki. Aby to zrobić z marihuaną, musisz używać marihuany przez cały dzień. I nawet wtedy te terapie nie byłyby tak skuteczne w porównaniu z lekami na receptę.

2. Marihuana uzależnia

Być może najdłużej istniejącym mitem jest pogląd, że marihuana uzależnia. Zaledwie kilka lat temu fałszywe badanie wykazało, że marihuana jest bardziej uzależniająca niż heroina. Uzależnienie to trudny termin, a wiele osób używa teraz słowa „uzależnienie”. Ale badanie za badaniem pokazuje, że uzależnienie od marihuany jest prawie niemożliwe. I chociaż ludzie mogą stać się „uzależnieni od tego”, liczba osób, które to robią, jest znacznie mniejsza niż jakikolwiek inny dostępny narkotyk, w tym alkohol, nikotyna czy nawet kofeina. Badania te wykazały również, że uzależnienie od marihuany może być znacznie mniej szkodliwe i prawie nie prowadzi do problemów zdrowotnych w porównaniu z innymi.

1. Marihuana jest narkotykiem wyjściowym

To jest klasyczny argument przeciwko marihuanie. Ponieważ nie mogą powiedzieć, że narkotyk jest uzależniający, powoduje negatywne medyczne skutki uboczne lub naprawdę udowodnić, że używanie marihuany jest w jakikolwiek sposób niebezpieczne dla ludzi, twierdzą, że jest to „narkotyk wyjściowy”, który prowadzi do używania innych, bardziej niebezpiecznych narkotyków. Problem polega na tym, że zdecydowana większość użytkowników marihuany ostatecznie nie używa twardszych narkotyków, a gdy jest kontrolowana pod kątem innych czynników, okazuje się, że nie ma to wpływu na prawdopodobieństwo, że dana osoba zażyje inne substancje. W rzeczywistości istnieją badania, które wykazały, że marihuana jest rzeczywiście skuteczna w odstraszaniu ludzi od twardych narkotyków.

Drodzy czytelnicy. Powyższy tekst nie jest w żaden sposób artykułem zachęcającym Was do obcowania z marihuaną. Został stworzony jedynie w celach informacyjnych. Posiadanie oraz zażywanie marihuany w jakikolwiek sposób jest nielegalne w naszym kraju i grozi pozbawieniem wolności do lat 3.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl