Jak dobrać młynek do suszu?
Jak dobrać młynek?

Jak znaleźć dobry młynek do suszu?
Który grinder najlepszy? To pytanie na pewno nie raz pojawiło się w Waszych głowach.

Ale zacznijmy od początku - co to takiego ten młynek? Zapewne wielu z Was wie, lecz na pewno warto wspomnieć. Ów młynek to nic innego jak narzędzie, które służy do rozdrobnienia suszu na drobniejsze elementy, dzięki czemu łatwiej będzie wydobyć z niego wszystko co najlepsze. W obecnych czasach na rynku możecie znaleźć wiele modeli młynków, wykonanych z przeróżnych tworzyw.

Zatem jak wybrać produkt najlepszej jakości, który jednocześnie będzie idealnym uzupełnieniem sprzętu, który używacie?
Spokojnie, wszystkiego co potrzebujecie wiedzieć na ten temat dowiecie się czytając dalej.

Najpierw zastanówmy się jakie korzyści mogą płynąć z posiadania młynka. Otóż:

- lepsza jakość - zmielenie suszu powoduje proces uwalniania znacznie większych pokładów smakowych jak i aromatycznych,

- szersze zastosowanie - zmielony materiał można wykorzystać na wiele przeróżnych sposobów,

- oszczędność czasu - mielenie suszu młynkiem jest o wiele szybsze i prostsze, niż jest to w przypadku tradycyjnego ręcznego kruszenia,

- 100% wykorzystanego materiału - używając kraszera możecie być pewni, iż susz zostanie doszczętnie wykorzystany. Ładując zarówno lufkę, bongo czy vaporyzer możecie być pewni, że materiał zostanie kompletnie zużyty i nic się nie zmarnuje.
-
Więcej mocy! - nie ma tu większego znaczenia jakiej metody inhalacji używasz. Pożądany efekt w zmielonym suszu będzie bardziej wydajny niezależnie od tego czy korzystasz np. z vaporyzera czy innego sposobu

Młynki dzielimy na różne rodzaje ze względu na materiał z jakiego są wykonane. Oczywiście każdy z młynków posiada też różne wielkości (średnice), czy liczbę komór (części), ale o tym później. Podstawowe ich rodzaje to:

- Młynek karta - to nic innego jak młynek, który działa na zasadzie tarki. Najwygodniejszy jeśli chodzi o kwestię przechowywania, ponieważ z łatwością zmieści się w portfelu. Świetnie sprawdza się w przypadku mocno wysuszonego suszu.
- Młynek plastikowy/akrylowy
 - zdecydowanie najtańsza opcja mielenia. Dobry wybór dla ludzi, którzy np. potrzebują małego, zgrabnego grindera na podróż. Niestety najsłabsze jakościowo pod względem wytrzymałości.

- Młynek aluminiowy - przeważnie większy gabarytowo aczkolwiek lekki. Łatwy w utrzymaniu czystości, wytrzymały, a także szczelny. Dzięki temu walorowi ścianki młynka nie przesiąkają zapachem.
- Młynek metalowy
 - może nie najtańsza opcja, ale zdecydowanie najbardziej popularna. Bardzo wytrzymała konstrukcja - utrzymywany w czystości posłuży Wam bardzo długo.
- Młynek drewniany
 - stworzony dla osób, które pragną posiadać sprzęt o niestandardowym wydaniu. Odporniejsze na ścieranie i uszkodzenia niż w przypadku młynków akrylowych lecz słabsze od grinderów metalowych.

Tak jak wspomniałem wcześniej, młynki posiadają również swoje średnice / wielkości. Najchętniej wybierane rozmiary to 40 - 50 mm średnicy lecz wielkości dostępne w naszych sklepach wahają się od 30 mm aż do 60 mm. Jeśli chodzi o dobór rozmiaru - wiadomo wygoda jest najważniejsza - wybierzcie najbardziej odpowiedni dla siebie.
Natomiast, jeśli rozchodzi się o to, ilu częściowy grinder kupić to warto mieć na uwadze to, że ilość posiadanych przez młynek komór / części ma znaczenie tylko wtedy, gdy zależy Wam na jak największym poziomie wygody podczas użytkowania.

            

Dzielimy je na:

- 2-częściowe - po prostu standard. Składa się tylko i wyłącznie z dwóch połówek komory mielącej.
- 3-częściowe - Standard plus, czyli młynki z dodatkową komorą, do której opada pyłek podczas mielenia suszu.
- 4-częściowe - Najlepsze z najlepszych! Grindery posiadające komorę mielenia bez siateczki, w tej części mielony materiał przelatuje przez puste otwory, tam następna komora cała wypełniona sitkiem przesiewa materiał do finalnej komory.
- 5-częściowe - Taka sama zasada działania jak w przypadku młynka 4-częściowego. W tym wypadku piąta komora to nic innego jak dyskretny schowek na susz na samej górze grindera.

Zatem pytanie finalne brzmi: Czy warto posiadać młynek i mielić susz?
Osobiście odpowiadam jednym, wielkim TAK! Otrzymywanych z tego tytułu korzyści jest zbyt wiele by tego nie robić. Tak jak było wspomniane w pierwszej części artykułu, proces mielenia materiałów daje możność szerszego wykorzystania suszu. Możecie również wydobywać z niego to co najlepsze - jak maksimum aromatów czy smaku. Warto zapamiętać. Wygoda, lepsza jakość i moc - więc czemu nie?

Damian Szymczak

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium