Najsłynniejsi palacze.
Najsłynniejsi palacze.
Najsłynniejsi palacze.

Wśród użytkowników i zwolenników marihuany można spotkać wiele sławnych i historycznych postaci. Obecnie następuje racjonalizacja w debatach na ten temat, w szczególności w Stanach Zjednoczonych. Powoduje to coraz większą otwartość wśród sławnych osobistości. Wielu muzyków, aktorów czy nawet sportowców przyznaje się do palenia „trawki”. Chyba nie ma na świecie człowieka, który nie wiedziałby, że Snoop Dogg czy Bob Marley nigdy nie stronili od zapalenia sobie skręta. Ale czy wiedzieliście, że po marihuanę chętnie sięga np. słynny aktor Harrisson Ford czy amerykański polityk, były prezydent Nowego Jorku Michael Bloomberg? Poniżej przedstawiam Wam listę dwunastu, wyselekcjonowanych przez siebie, postaci ze świata showbiznesu, polityki czy nawet nauki, które stosują lub stosowały marihuanę jako lekarstwo lub używkę.

Zacznijmy od kategorii „ludzie u władzy”:

Miejsce 12. Barack Obama

by photographer Pete Souza, 2009. Library of Congress Prints & Photographs Division.

Zdjęcie Barack Obama

Ten były prezydent Stanów Zjednoczonych o marihuanie powiedział tak: „Kiedy byłem dzieciakiem, często paliłem. O to chodziło.”

Ed Klein, były redaktor Newsweeka, w swojej książce o Obamie, zamieścił nawet komentatrz, iż “W pewnym momencie (Barack Obama) był tak zaniepokojony ludźmi, którzy czuli zapach marihuany w , że poprosił przyjaciół o przyniesienie mu jadalnych form konopi. Przynieśli mu ciasteczka, ciastka i żelki w kształcie misiów wypełnione THC.”

Miejsce 11. John Kerry


Kerry – sekretarz stanu USA w odpowiedzi na pytanie o to, czy kiedykolwiek stosował bądź nadal pali marihuanę odpowiedział bez zastanowienia: „TAK!”

Miejsce 10. George Bush

Digital photograph by photographer Eric Draper, [2003].

Zdjęcie George W Bush
Były prezydent USA, o swoich doświadczeniach z trawką wypowiedział się następująco: „Nigdy nie odpowiadałem na pytanie tego typu. Wiecie dlaczego? Po prostu nie chciałem, żeby jakiś dzieciak robił to, co ja kiedyś robiłem.”
Bush argumentował to następująco: "Musisz to zrozumieć: chcę być prezydentem, chcę kierować krajem... Czy chciałbyś, żeby twój mały przyszedł do ciebie i  powiedział: Hej, tato - prezydent Bush próbował marihuany; czy ja też mogę?"

Zdecydowanych przeciwników palenia konopi indyjskich może to wręcz szokować, że w dziedzinie polityki jest dość spore grono osób, które miało do czynienia z marihuaną. Cofając się w czasie możecie się również dowiedzieć, że George Waszyngton, który nie tylko palił, ale też miał własną farmę i poświęcał sporo czasu na precyzyjne wybieranie najmocniejszych nasion do hodowania roślin o wysokim stężeniu THC. Również Abraham Lincoln twierdził, że jego dwiema ulubionymi formami relaksu było siedzenie na ganku z fajką pełną trawki oraz gra na harmonijce.

Przejdźmy do świata zagranicznego showbiznesu, choć wiadomo , że w tej części społeczeństwa narkotyki, takie jak marihuana to żadne zaskoczenie. No ale zobaczmy, kto zajął kolejne miejsca:

Miejsce 9. Bill Gates

Photo credit: Galería de Bee, like bees! Photopin.

Zdjęcie Bill Gates
Multimiliarder głosował za legalizacją w stanie Waszyngton, a o samym narkotyku wypowiedział się następująco: „Marihuana nie jest niczym niezwykłym. To tylko lekarstwo.” Gates nie ukrywał także, iż głosował za jej legalizacją w stanie Waszyngton.

Miejsce 8. Hugh Hefner

Photo credit: Alan Light. Photopin.

Zdjęcie Hugh Hefner
Założyciel „Playboya” uważał, że „Marihuana jest czymś cudownym. Pomaga mi ona pozostać w kontakcie ze sferą zmysłów.” No tak, jako entuzjasta niebieskich tabletek, Hefner na pewno musiał mieć niezłe pojęcie o „sferze zmysłów”!

Miejsce 7. Oprah Winfrey

 
Gwiazda telewizji podczas występu w programie kolegi z branży otwarcie przyznała się do palenia, oraz na wizji umówiła się z prowadzącym na wspólna degustację zioła!

Oczywistością jest to, że w tej „grupie” miłośników trawki można by wymieniać praktycznie bez końca. Marihuana wśród aktorów światowej sławy, takich jak Morgan Freeman, Robert Downey Jr., Matt Damon, Johny Depp czy George Clooney to żadna nowość. Również branża muzyczna dorównuje tej filmowej. Do palenia otwarcie przyznały się takie gwiazdy jak Justin Timberlake, Lady Gaga, Jay-Z, Madonna czy Rihanna.

Ale czy pomyślelibyście kiedykolwiek, że ludzie nauki, wielcy myśliciele również często sięgali po marihuanę, czy nawet inne używki? Oto trzech moich faworytów w tej kategorii:

Miejsce 6. Olivier Sacks 


Jeden najbardziej znanych na świecie lekarzy neurologów. Określany również jako jeden z największych autorów publikacji medycznych i naukowych XX wieku, w których opisywał między innymi swoje pierwsze doświadczenia związane z paleniem suszu z konopi.
Sacks swoje pierwsze doznania związane z konopiami opisał tak: „Jestem zdecydowanym ateistą, niemniej jednak, kiedy to się stało, nie mogłem przestać myśleć o tym, że to musi być coś stworzonego przez boską moc.”

Miejsce 5. Stephen Ray Gould


Paleontolog, biolog i historyk. Przypisuje mu się wprowadzenie do szkół teorii ewolucji. Gould rozpoczął swoją przygodę z marihuaną po tym gdy zdiagnozowano u niego nieuleczalną chorobę jamy brzusznej. Lekarze dawali mu max. 8 miesięcy życia, lecz konopie pomogły mu przeżyć kolejne 20 lat.

Miejsce 4. Kary Mulls


Był laureatem nagrody Nobla w 1993 r. w dziedzinie chemii. Uważany za wynalazcę fundamentalnej dla biologi molekularnej techniki, pozwalającej na kopiowanie specyficznych sekwencji DNA. Obecnie wykłada biologię molekularną. Wielokrotnie opisywał swoje przeżycia związane z używaniem marihuany, ale także i LSD.

Jak widać od tej używki nie stronili nawet uczeni. Już starożytny grecki historyk Herodot opisywał zaskakujące właściwości nasion oraz wyciągów z konopi indyjskich. Carl Sagan, amerykański astronom twierdził, że nielegalność konopi jest „oburzająca, ponieważ nie należy utrudniać dostępu do specyfiku, który może pomóc ludziom rozwijać w sobie spokój i zrozumienie, czułość i poczucie zjednoczenia tak potrzebne w dzisiejszym, zwariowanym świecie.”

Na samym szczycie listy ulokowałem 3 swoich faworytów, a są to przedstawiciele polskiej sceny aktorskiej i muzycznej:

Miejsce 3. Kora Jackowska

Maanam's concert in West Berlin 1987. Kora Jackowska, photo: Thomas Lebiedziewicz / Forum.

Zdjęcie Kora Jackowska
Piosenkarka była uważana za najbardziej znaną zwolenniczkę trawki w Polsce. Kora powiedziała kiedyś „Marihuana to nie narkotyk. Nie widzi się po niej diabłów.”

Miejsce 2. Michał Piróg


Tancerz i choreograf w wywiadzie dla programu UWAGA powiedział o konopiach: „Jestem chory na astmę, kiedyś miałem wizytę we Francji u lekarza, kiedy miałem napad astmy, usłyszałem od niego wprost, że mam palić marihuanę, ponieważ zapobiega ona rozedmie płuc.”

„Zaszczytne” Miejsce 1. Krzysztof Krawczyk.

 

Krzysztof Krawczyk: Warto Żyć! / Sebastian Zawadzki

Zdjęcie Krzysztof Krawczyk
Nie jest tajemnicą, że Krawczyk miał w przeszłości do czynienia z wieloma używkami i choć dzisiaj pokonał uzależnienie, to – jak powiedział „Super Expressowi” – kiedy ktoś proponuje mu skręta, nigdy nie odmawia.

Śmiało można zauważyć że i w krajowym kręgu showbiznesu nie brakuje aktywnych użytkowników marihuany. Także inne osobistości medialne, jak ex raper oraz poseł na sejm Liroy, aktorka Anna Dereszowska czy Maja Ostaszewska lub nawet słynny prezenter telewizyjny Maciek Rock wspomnieli o swoich doświadczeniach związanych z konopiami.

Podsumowując mogę śmiało stwierdzić, iż mimo tego, że marihuana jest nielegalna w wielu krajach, w tym także w Polsce, jednak wciąż pozostaje najpopularniejszym narkotykiem na świecie. Jak już wiemy, zapewne ku zaskoczeniu wielu z Was, na popalanie trawki decyduje się wiele sław czy wpływowych osób i nie zawsze są to wyłącznie rockmani, którzy gustują w narkotykach niemal każdego rodzaju. 
Pamiętajcie jednak moi drodzy, iż niepodważalnym faktem jest to, że nawet gdy znane postacie z całego świata sięgają po marihuanę, nie oznacza to żadnego rodzaju przyzwolenia na powielanie ich czynów, bądź nie stanowi to w żaden sposób wzorca godnego naśladowania.

Damian Szymczak, wujo.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium