Polskie przepisy prawne dotyczące narkotyków + poradnik „Co w razie wpadki”.
Polskie przepisy prawne dotyczące narkotyków + poradnik „Co w razie wpadki”.

Polskie przepisy prawne dotyczące narkotyków + poradnik „Co w razie wpadki”.

Zapewne każdy z Was nie raz zastanawiał się jak to dokładnie jest z marihuaną w naszym kraju. Zagadnienia typu czy posiadanie, bądź bycie pod wpływem jest karalne i w jakim stopniu, z pewnością często zmuszają Was do przemyśleń. Zatem przybywam z pomocą! W tym artykule wyjaśnię Wam jak ma się polskie prawo do marihuany i innych substancji, wyjaśnię również, czy i jak karalne jest posiadanie, bycie pod wpływem oraz opiszę w skrócie, co można zrobić i jak to wygląda „w razie wpadki”.

Przepisy prawa nie zawierają definicji narkotyku. Za to określają czym jest substancja psychotropowa bądź środek odurzający. Są to wszystkie substancje pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, działające na ośrodkowy system nerwowy. Wśród środków odurzających, załącznik do ustawy wymienia między innymi heroinę, opium, kokainę, morfinę czy susz ziela konopi. Ciekawostką jest to, że amfetamina już zaliczana jest do substancji psychotropowych.

Posiadanie marihuany, nawet w niedużych ilościach jest czynem karalnym. Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii wprowadza przepis, zgodnie z którym, ten, kto posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli osoba posiada przy sobie znaczne ilości takich substancji lub środków, wówczas kara pozbawienia wolności wyniesie od 6 miesięcy nawet do lat 8! W przypadku sprawcy mniejszej wagi, Sąd może orzec grzywnę, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Zdjęcie konopi w woreczku strunowym

Jeśli mowa o posiadaniu marihuany lub innych substancji na własny użytek to finał zdarzeń zależy już od Sądu, ponieważ problem posiadania narkotyków na własny użytek jest odmiennie traktowany przez polskie sądy. Jedne podkreślały, że zakaz ich posiadania jest niezależny od celu, czasu trwania posiadania, inne zaś, że krótkotrwałe posiadanie substancji odurzających nie jest czynem zakazanym. Tak naprawdę finał sprawy w takim przypadku zależy już od tego na jaki Sąd się trafi.

Oprócz posiadania karalne jest również nielegalne uprawianie określonych roślin, jak i wytwarzanie oraz przetwarzanie tego typu środków odurzających. Karą za przestępstwa tego rodzaju jest pozbawienie wolności od 3 do nawet 15 lat. Wysokość kary uzależniona jest od stopnia popełnianego przestępstwa.

Jeśli chodzi o bycie pod wpływem to zapytam Was czy wiedzieliście, że zażywanie marihuany bądź innych substancji odurzających w Polsce nie jest penalizowane? Zdziwieni? Słusznie! Ani kodeks karny, ani ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii nie zakazują tej czynności. Ale czy to oznacza, że palić marihuanę w Polsce jednak można? Otóż jak się okazuje to nie do końca. Jak wszyscy wiemy marihuana jest środkiem zakazanym w naszym kraju, jednakże okazuje się, że przypadek skazania za posiadanie marihuany, tylko i wyłącznie na podstawie stwierdzenia że ktoś jest pod jej wpływem, stanowi złamanie zasad prawa karnego. Niewątpliwie zatem to stwierdzenie uwypukla nam dość istotną lukę prawną, oraz pewien dość wygodny absurd prawny, który dla przeciętnej osoby jest niedostrzegalny.

Ale gdzie znajduje się granica pomiędzy niekaralnością a karalnością za zażywanie? Otóż nasza bezkarność kończy się przykładowo w przypadku, gdy podczas kontroli drogowej okaże się, że prowadzimy pojazd pod wpływem substancji odurzającej bądź spowodujemy kolizję czy wypadek drogowy będąc pod wpływem. Wówczas zostaniemy pociągnięci do pełnej odpowiedzialności karnej zarówno za spowodowanie kolizji/wypadku drogowego ( jeśli ewidentnie wina jest po naszej stronie ) jak i za bycie pod wpływem substancji odurzającej co automatycznie zawyża nam wymiar kary.

Skoro była już mowa o posiadaniu, czy byciu pod wpływem marihuany, czy innych środków, to najwyższa pora aby wyjaśnić Wam jak można rozwiązać niezwykle kłopotliwą dla Was sytuację, gdy już zostaniecie „przyłapani” na posiadaniu na przykład marihuany. Zapamiętajcie moi drodzy, że osoba, która została złapana na posiadaniu narkotyków ( a była to sprawa jednorazowa ) może próbować uchronić się przed karą ograniczenia lub pozbawienia wolności. Jeżeli przyzna się do winy i dobrowolnie podda się karze, a ponadto wykaże, że jej wina oraz społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, może wnioskować o warunkowe umorzenie postępowania. We wniosku o warunkowe umorzenie postępowania należy wskazać, że okoliczności przestępstwa nie budzą wątpliwości ( a więc, że sprawca przyznał się do winy – rzeczywiście posiadał przy sobie dany narkotyk, oraz dobrowolnie poddaje się karze ) , że wcześniej nie był karany za tego rodzaju wykroczenia bądź przestępstwa oraz, że będzie przestrzegał porządku prawnego, a w szczególności nie popełni już przestępstwa. Warunkowe umorzenie postępowania następuje na okres próbny, który wynosi od roku do 2 lat. Szansa, że Sąd przychyli się do wniosku jest stosunkowo wysoka.

Pojmany mężczyzna

Tak zupełnie od siebie na koniec, pragnę dodać, że warto również pamiętać o tym, że udzielanie, ułatwianie dostępu lub nakłanianie do zażywania marihuany lub jakiegokolwiek innego narkotyku również jest dość mocno karane w Polsce. Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku penalizuje wszelkie zachowania tego typu. Karą za te przestępstwa jest ograniczenie lub pozbawienie wolności od 6 miesięcy do 3 lat.

Żyjcie długo i rozważnie moi drodzy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium