Siedem najfajniejszych wynalazków konopnych

Siedem najfajniejszych wynalazków konopnych.

Siedem najfajniejszych wynalazków konopnych

Przez tysiące lat ludzie używali marihuany z powodów, które nie miały nic wspólnego z nałogiem. Łodygi i liście konopi były używane do produkcji tekstyliów, papieru, lin i płótna na żagle statków, podczas gdy nasiona konopi były używane do wytwarzania zdrowych olejów na długo przed tym, nim ludzkość zaczęła wykorzystywać je do „poprawiania samopoczucia”. Ale tak jak innowacje hi-tech zmieniły podstawy tego, jak pojmujemy wszystko, od telefonów po komputery i urządzenia gospodarstwa domowego - to samo dotyczy konopi. Oto siedem najfajniejszych, najbardziej fascynujących innowacji, które powstały na bazie konopi.

1. Konopny plastik

To marzenie każdego rodzica - ich dziecko, dom bez nadzoru, spędzające godziny na zabawie z konopiami. No może nie, ale Lego, duńscy królowie plastikowych klocków zabawkowych, w 2012 roku ogłosili, że do 2030 roku mają nadzieję wycofać swoją plastikową żywicę i zamiast tego zaczną używać trwałej żywicy. Chociaż podsyciło to spekulacje, że Lego zamierza rozpocząć produkcję klocków konopnych, firma zabawkowa nie potwierdziła, z czego będą wykonane zabawki, ale chce, aby były one przyjazne dla środowiska i pochodziły z „surowca nieżywnościowego”. Mimo to technologia tworzyw sztucznych z konopi jest już w użyciu. Na przykład materiał Zeoform Micro Pulp wykorzystuje włókna celulozowe - w tym konopie - do stworzenia materiału zastępującego plastik, który można wykorzystać do wszystkiego, od mebli po sprzęt AGD i małe części do zabawek. Firma Hemp Plastic Company produkuje „ekologiczne biotworzywa” wykonane z biopolimerów wykorzystujących materiały konopne. Firma twierdzi, że efekt końcowy jest trwały, o 10% lżejszy niż wiele innych tworzyw sztucznych, ogranicza emisję CO2 i odpady konsumenckie oraz ma „wspaniały ziemisty wygląd”. Plastik konopny ma sens głównie dlatego, że konopie zawierają około 65-70% celulozy (drewno zawiera tylko około 40%) i można je łatwo mieszać z innymi źródłami roślinnymi, aby zrobić wszystkie rodzaje materiałów zastępujących tradycyjne tworzywa sztuczne.

2. Konopne materiały budowlane

Czy możecie sobie wyobrazić dom wybudowany z konopi? To proste, wszystko, czego potrzebujesz, to „konopie betonowe”. Wymieszaj trochę konopi, wapna i wody, a otrzymasz materiał odporny na ogień, pleśń i termity, który jest trwały. Znany również jako „wapno konopne”, materiał ten jest szczelny, paroprzepuszczalny, ma wysoką izolację termiczną i pozwala zaoszczędzić pieniądze na kosztach energii. Beton konopny jest stosowany we Francji od wczesnych lat 90. XX wieku i może być używany do budowy ścian oraz do izolacji podłóg i dachów. Beton konopny nie ma wystarczającej siły, aby faktycznie służyć jako fundament domu i musi być wsparty na ramie wykonanej z drewna lub innego mocniejszego materiału. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę, że obecnie tak dużo czasu spędzamy w domu, otoczenie się materiałami przyjaznymi dla środowiska ma sens i może pomóc obniżyć koszty energii.

3. Samochody konopne

Chociaż szeroko rozpowszechnione twierdzenie, że Henry Ford w 1941 r. zadebiutował prototypem samochodu zbudowanego głównie z konopi, zostało obalone, idea ta wciąż żyje, przynajmniej w wizji Renew Sports Cars, której misją jest „podnieść się tam, gdzie pan Ford skończył ”i do 2025 r. sprawi, że wszystkie samochody na świecie będą miały ujemny wpływ na węgiel. Na osiągnięcie tego celu pozostało niewiele czasu, ale specyfikacje „Canna 225”, „Canna 525” i „Canna EV” są imponujące. Produkcja limitowanej edycji jest napędzana przez „formułę Carrol Shelby”, mówi firma, przywodząc na myśl legendarny pojazd Shelby Cobra. Pierwszy pojazd konopny Bruce'a Dietzena, założyciela firmy Renew, został podobno wyprodukowany przy użyciu 100 funtów konopi indyjskich i jeździł po Los Angeles. Dietzen twierdzi również, że jest dziesięć razy mocniejszy niż stal, standardowy model kosztuje tylko 40000 USD. Nie ma również powodu, aby sądzić, że spaliny wydalają odurzający dym marihuany. Czy konopie mogą doprowadzić do upadku największych gigantów motoryzacyjnych? To trudne zadanie, ale zarówno przemysł konopi indyjskich, jak i motoryzacyjny zostały zbudowane na wielkich marzeniach i wielkich pomysłach, więc dlaczego nie spróbować?

Fords Hemp Car

4. Konopny samolot

Firma Hempearth Group, buduje coś, co określa jako „pierwszy na świecie samolot wykonany z konopi i zasilany z nich”. Siedzenia, skrzydła, ściany samolotów i poduszki zawierają kompozyty konopi, które firma opracowała. Samolot będzie mógł pomieścić pilota i czterech pasażerów. Konopie są znacznie mocniejsze niż stal (10 razy mocniejsze, według Hempearth) i znacznie lżejsze, co oznacza, że będą wymagały znacznie mniej paliwa. Wreszcie jest to materiał przyjazny dla środowiska. Hempearth zajmuje się również produkcją desek surfingowych, kajaków oraz wioseł wykonanych z konopi.

5. Okulary konopne

Firma Hemp Eyewear z Edynburga opracowała zrównoważoną linię okularów konopnych. Okulary obejmują szeroką gamę modeli, które kosztują 125 funtów brytyjskich (około 600 PLN) i są wykonane prawie w całości z konopi. Występują w unikalnych stylach, takich jak „Ceneri” - „nowoczesny, neutralny płciowo kształt kociego oka”, nazwany na cześć francuskiej wioski Saint Ceneri le Gerei, gdzie znajduje się kamienny most z VI wieku wykonany z konopi i wapna, który wytrzymał inwazję ze strony Wikingów i dwie wojny światowe. Jednym z wyjątkowych i interesujących aspektów okularów jest to, że ponieważ są wykonane z włókien roślinnych, wzory na każdej parze są niepowtarzalne. Wygląd nieco przypomina tablicę korkową.

Hemp Eyeware

6. Konopne baterie

Wiemy już, że możemy zasilić samochód paliwem konopnym, ale co by było, gdybyście mogli dosłownie zasilić dom z konopi? W 2013 r. Zespół naukowców opublikował artykuł, w którym stwierdził, że opracowali „unikalne połączenie częściowo grafitowych nanoszeregów węglowych” z włókna konopnego. Stwierdzili, że „ta nowatorska droga syntezy prekursora ma ogromny potencjał w zakresie łatwej produkcji wysokowydajnych węgli na dużą skalę do różnych zastosowań, w tym do przechowywania energii”. Zespół wykorzystał resztki włókna łykowego, wewnętrzną korę konopi, która jest regularnie wyrzucana przez producentów, i przetworzyła je na super kondensatory. Naukowcy stwierdzili, że technologia konopi może być stosowana w samochodach elektrycznych i elektronarzędziach za ułamek ceny innych materiałów.

Hemp Battery

7. Konopne szejki proteinowe

Ludzie mogą nie myśleć o konopiach, kiedy myślą o treningu siłowym, ale może się to zmienić. Podobnie jak serwatka lub proszek jajeczny, białko konopne jest naturalnym suplementem białkowym, który można stosować do treningu siłowego lub po prostu jako prosty suplement diety. Niektóre badania wykazały, że ma bardzo niski poziom aminokwasów, co czyni go mniej idealnym niż inne, ale jest w całości naturalny i wykonany z mielonych, tłoczonych nasion konopi. 1/4 szklanki (30 gramów) miarki białka konopnego zawiera około 15 gramów białka, czyli mniej niż niektóre inne odżywki białkowe, ale wciąż jest to całkiem niezły wynik. Przede wszystkim białko konopne to dobra alternatywa dla osób poszukujących naturalnych, mniej przetworzonych odżywek białkowych.

Hemp Protein Shake

Na świecie są setki produktów, które w całości lub częściowo produkowane są z konopi. Dzięki temu, nowy dzień niesie dla nas nadzieję na lepszą, ekologiczniejszą przyszłość. Oby tak dalej!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl