Waporyzery – działanie i porównanie do klasycznej metody palenia.
Waporyzery – działanie i porównanie do klasycznej metody palenia.

Na podstawie własnych obserwacji śmiało mogę stwierdzić, iż waporyzacja staje się na naszych oczach ogólnoświatowym trendem. Korzystają z niej rozmaici ludzie, od celebrytów, przez zwyczajnych entuzjastów puszczania pary, aż po osoby zakochane we właściwościach medycznych ziół i efektywności związanej z tym procesem. Nie byłbym sobą, gdybym nie wyraził swojej opinii na ten temat. Obstawiam, że nie jeden z Was jest dość świeży w tych sprawach, więc jeśli chcecie się trochę więcej dowiedzieć o tym, czym jest waporyzacja, jak działają waporyzery i jak mają się one do klasycznej metody palenia to ten artykuł jest właśnie dla Was. Zapraszam do dalszej lektury.


Zacznijmy od podstaw czyli od wyjaśnienia tego, czym jest waporyzator i proces waporyzacji. Waporyzator /
Vaporizer to po prostu urządzenie, które powstało jako zdrowszy zamiennik dla tradycyjnego palenia papierosów czy innych suszy pochodzenia roślinnego. Działa on na zasadzie podgrzewania do określonej temperatury suszu lub ziół. Waporyzator wyeliminował powstawanie szkodliwych dla zdrowia substancji smolistych, ponieważ podgrzewając materiał wytwarza parę mniej szkodliwą niż dym. Zazwyczaj wykonany z metalu bądź plastiku, ze stalowymi lub ceramicznymi komorami i ustnikami ze szkła, plastiku czy metalu. Niektóre modele pozwalają również na inhalację koncentratami – przykładowo wosk konopny. Jeśli chodzi o sam proces waporyzacji to w najprostszym ujęciu jest ona po prostu czynnością polegającą na podgrzaniu suszu lub innych ziół do określonej temperatury bez spalania materiału. Pod wpływem ciepła zioła wydzielają swoje substancje aktywne, które pod postacią pary dostają się do organizmu poprzez inhalację.

Obecnie na rynku występuje niezliczona ilość modeli i marek produkujących waporyzery. Podstawowo dzielimy je na przenośne i stacjonarne:

Waporyzator stacjonarny

 

Vaporizer przenośny Volcano

Jak sama nazwa sugeruje, jest to urządzenie raczej bardziej pokaźnych rozmiarów niż waporyzer przenośny. Przeznaczony głównie do użytku domowego lecz często można je spotkać przykładowo w holenderskich coffeeshopach. Zazwyczaj parę inhaluje się bezpośrednio ze stacji bądź ze specjalnego balonika poprzez wąż. Zaletą tego urządzenia jest sama metoda inhalacji. Wygodniejsza niż w przypadku wapków przenośnych. Silikonowy wąż lub balonik nie zmienia smaku pary. Kolejnym plusem jest ogrzewanie konwekcyjne polegające na podgrzewaniu suszu gorącym powietrzem – jakość i smak pary na największym poziomie. Również moc jest tu zaletą. Dzięki temu, że waporyzator ma bezpośrednie połączenie do prądu, powoduje to, że produkuje on potężne chmury i kłęby dymu, wydobyte z suszu, czy innego materiału. Wadą tego urządzenia może być to, że przez wytwarzanie dużej ilości „dymów” występuje również intensywny, niedyskretny zapach. Co do minusów, można dodać także, iż są niekompaktowe ze względu na swoje gabaryty, oraz potrzebują stałego dostępu do prądu, przez co jesteśmy zmuszeni do użytkowania ich tylko w domach.

Waporyzator przenośny

Vaporizer przenośny

Mały, lekki, zgrabny i dyskretny sprzęcik z pewnością stworzony dla osób, chcących cieszyć się „chmurką” gdziekolwiek tylko zapragną. Wyglądem bardzo podobne do dzisiejszych e-papierosów. W przypadku wapków przenośnych mamy różne systemy podgrzewania suszu. Możemy wybrać kondukcję lub konwenkcję z kilkoma odmiennymi wariantami rozwiązań.

Jakie zatem są zalety tego urządzenia? Mobilność przede wszystkim – zabierasz go tam gdzie zechcesz. Bez wyjątku czy to wycieczka, spacer czy wykłady na uczelni. Kolejnym plusem jest dyskrecja, nie tylko ze względu na swe minimalistyczne rozmiary, ale z powodu tego, że zapach wydobywający się waporyzowanego suszu praktycznie nie istnieje. Atrakcyjna również może okazać się cena, ponieważ dość fajne wapki możecie już kupić za ok. 200-300 zł. Na początek przygody w sam raz! :)

A co do minusów tego urządzenia... Wapujesz dużo w ciągu dnia? W takim razie musisz liczyć się z tym, że dość często będziesz borykać się z rozładowanym akumulatorem. Baterie bowiem starczają na ok. godzinę intensywnej inhalacji. Kolejnym minusem może okazać się słabszy smak, bowiem waporyzer przenośny nie dysponuje tak wielką mocą jak w przypadku waporyzatora stacjonarnego. 

Ale jak ma się cała waporyzacja do klasycznej metody palenia? Spieszę z wyjaśnieniem. Podam Wam kilka przykładów potwierdzających to, że waporyzacja jest lepszą alternatywą od zwykłego palenia:

1. Zdrowie i bezpieczeństwo


Podczas waporyzacji nie dochodzi do procesu spalania, uwalniane są tylko substancje aktywne zawarte w suszu, co prowadzi do wyeliminowania substancji niepożądanych w poziomie ponad 90%.

2. Wydajność

Z procesu waporyzacji wyciągamy więcej niż w przypadku tradycyjnego palenia. Przykładowo podczas zwykłego palenia przy określonej ilości materiału wystarczy nam na 5 zaciągnięć, z waporyzacją osiągamy nawet do 20 zaciągnięć.

3. Inne efekty

Poszukujesz czegoś nowego? Spróbuj waporyzacji! Uczucie po tym jest „czystsze” a efekty są bardziej energetycznie niż rozleniwiające i trwają zdecydowanie dłużej.

4. Smak

W porównaniu do tradycyjnej metody palenia, waporyzacja pozwala nam na wydobycie 100 % walorów smakowych z inhalowanych suszy czy ziół.

5. Dyskrecja

Jak sami wiecie, klasyczne palenie jest niedyskretne, niezależnie od tego gdzie to robicie. Dym wnika w ściany, meble, a na zewnątrz przyciąga uwagę niepotrzebnych ludzi. Natomiast para wytwarzana w procesie waporyzacji jest pozbawiona nieprzyjemnej woni.

6. Oszczędność

Jak wspomniałem wcześniej, waporyzowanie suszu jest bardziej wydajne, przy czym jednocześnie bardziej oszczędne. Również w tym wypadku odpadają nam koszty zakupu bibułek, filtrów, tytoniów itp.

Aktualnie na naszych sklepach możecie dostać wiele modeli waporyzerów wraz z akcesoriami kilku dobrych producentów takich jak Volcano, Atmos, DaVinciFolwermate czy Focus Vape.

Pełny asortyment do waporyzacji możecie znaleźć klikając w zakładkę VAPORIZER na naszej stronie www.

Jak już sami widzicie, waporyzacja jest nie tylko bardziej opłacalna, ale również daje więcej przyjemności dla zmysłu smaku czy powonienia. Jest także nieinwazyjna dla społeczeństwa, a jej efekty dłuższe, mocniejsze i moim zdaniem, lepsze od palenia tradycyjnego.

Lecz pamiętajcie moi mili, że niestety nie istnieje coś takiego jak zdrowe palenie. Jedna czy druga metoda może być mniej lub więcej ingerująca w nasze zdrowie, jednakże palenie to palenie i daleko tej czynności do zdrowia. To czy wybierzecie i jaką metodę zależy tylko i wyłącznie od indywidualnych upodobań każdego z Was.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium