Bongo klasyczne czy z filtracją?

Bongo klasyczne, czy z filtracją?

Co to jest bongo?

Bongo klasyczne to zapewne najbardziej rozpoznawane narzędzie służące do palenia suszu,  koncentratów czy też wszelakiego rodzaju wosków. Bongo to nic innego jak narzędzie filtrujące, służące do palenia, przeważnie wykonane ze szkła czy też akrylu, a także wytwarzane również z innych, mniej popularnych materiałów takich jak ceramika, metal, bambus czy też silikon.

Bongo zbudowane jest (zaczynając od góry) z:

  • ustnika (końcówki bonga) odpowiedzialnego za doprowadzenie dymu do ust, tuby, której zadaniem jest przepływ przefiltrowanego dymu w kierunku ustnika,
  • cybucha do bongo– to element bonga, w którym znajdować się będzie zadowalająca ilość suszu czy wosku.

Zwróćmy również uwagę na rodzaj szlifu cybucha. Dzielimy je na szlif męski i żeński. A jaka jest różnica? Już tłumaczę. W przypadku męskiego szlifu – cybuch w całości wchodzi w bongo. Natomiast szlif żeński polega na tym, że cybuch nakładany jest na szlif – nigdy odwrotnie. Następnie mamy szlif, czyli miejsce, w które bezpośrednio wkładany jest cybuch, dzbana – części odpowiedzialnej za gromadzenie się nalanej przez nas wody oraz sprzęgła, które pełni funkcję zatrzymania dymu w tubie. Sprzęgło nie występuje jednak we wszystkich bongach. Przy doborze cybuchów zastępczych czy dodatkowych warto zwrócić uwagę na dobór odpowiedniego rozmiaru nasadki filtracyjnej do bongo: - 12 mm, - 14,5 mm - 18,8 mm.

No ale jak to jest z tą filtracją?

Największą zaletą palenia z fajki wodnej, co też przysporzyło jej nie lada popularności w obecnych czasach, jest nic innego jak to, że dzięki filtracji wodnej, jest jedną z najbardziej efektywnych, a jednocześnie najmniej szkodliwych dla zdrowia metod palenia. Filtracja wody może być również korzystna dla palaczy z obniżoną odpornością, takich jak pacjenci z HIV/AIDS.

Wadą filtracji wodnej natomiast może być to, iż chociaż filtracja ta pozwala wyeliminować więcej substancji smolistych, niż podczas stosowania tradycyjnych metod inhalacji, może również powodować wyeliminowanie znacznej ilości pożądanej przez nas substancji co w efekcie może dać odczucie wrażenia, że wodna filtracja jest mniej wydajna niż przy użyciu innych metod.

Natomiast bongo z filtracją jest niczym innym jak fajką wodną, wzbogaconą o przeróżne dodatkowe elementy wewnętrzne, czy też zewnętrzne, których celem jest rozbicie dymu na cząsteczki a tym samym jego przefiltrowanie i ochłodzenie. Co warto podkreślić, sama filtracja jest procesem oczyszczającym dym z niepożądanych substancji szkodliwych. Woda również dodatkowo przyczynia się do chłodzenia dymu, co ułatwia inhalację bez ryzyka podrażnienia dróg oddechowych.

                                                                                                                                                                              Fot. Materiały wewnętrzne wujo.pl

 

W bongach z dodatkowymi filtracjami wbudowano dyfuzory, które są elementami na stałe umiejscowionymi wewnątrz. Ich funkcją jest wspomniane rozszczepianie dymu. Istnieją również tzw. perkolatory -zazwyczaj w kształcie dysku, które przypominają szklaną płytkę ze szczelinami, pozwalającą na dodatkowe schłodzenie dymu, przechodzącego przez te otwory. Jeśli mowa już o samych dyfuzorach, rozróżniamy kilka rodzajów ze względu na ich różnorodne kształty, np. showerhead , inline , steam turbine , dyfuzor spiralny, walcowaty czy wieloramienny. Warto pamiętać również o tym, iż istnieją również cybuchy z dyfuzorem umieszczonym na końcu szyjki cybucha.

 

Fot.Materiały wewnętrzne wujo.pl

Wszystkie fajki wodne, które posiadają wbudowane filtracje, zazwyczaj charakteryzują się solidnym wykonaniem (stąd też wyższe ceny na rynku), oraz przeróżnymi kształtami budowy.

Dodatkowym składnikiem wspomagającym filtrację jest węgiel aktywny. Jest to naturalna substancja, która stosowana jest do usuwania wszelkich zanieczyszczeń i toksyn. Węgiel aktywny posiada również silne działanie absorbujące, co oznacza, że wiąże i wchłania wszelkie substancje toksyczne. A Jak stosować węgiel aktywny? Nic prostszego! Wystarczy umieścić go w komorze znajdującej się bezpośrednio pod cybuchem, w nasadce specjalnie do tego przeznaczonej, wówczas w procesie spalania np. suszu będzie on spełniać funkcję pożądanej przez nas pierwszej fazy filtracji dymu. 

                                                                                                                                                                                                       Fot.Materiały wewnętrzne wujo.pl

Musimy zgodzić się jednak, że opisane wcześniej bonga z filtracjami także powielają zalety węgla. Jednakże wadą może okazać się to, że jeśli nawet fajki wodne z dodatkowymi filtracjami lepiej radzą sobie z oczyszczaniem dymu, prawdopodobnie ani filtracje ani węgiel, nie będą tak dobre jak chociażby vaporizery, jeśli chodzi o ochronę naszych płuc. Ale o vaporizerach opowiem innym razem.

Podsumowanie

Jak widzicie, palenie z bonga nie musi być procesem, zawsze tak samo szkodliwym. Owszem, palenie samo w sobie i tak szkodzi i nie powinno się nikogo do niego zachęcać, jednakże powyższe rozwiązania pozwalają w jakimś stopniu na kontrolowanie ilości przyswajanych szkodliwych substancji, co jest niezwykle istotne w szczególności dla użytkowników fajek wodnych w związku ze wskazaniami medycznymi. Zaś sam efekt estetyczny, taki, jak mniejsze drapanie w gardle, to także tylko fakt in plus. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl