
Jak przechowywać susz konopny?
Każdy z nas zapewne nie raz zastanawiał się nad tym, w jaki sposób najlepiej przechowywać swój ulubiony susz roślinny. Nikt przecież nie chciałby dopuścić do sytuacji, kiedy susz traci swoje właściwości, wietrzeje, czy się wysusza.
Aby prawidłowo przechowywać susz, pod uwagę powinno się brać dwa rodzaje aspektów: te naturalne, jak nasłonecznienie, wilgoć, czy temperatura; oraz gotowe rozwiązania dostępne na rynku.
Skupmy się najpierw na tych pierwszych czynnikach.
Światło słoneczne zdecydowanie negatywnie wpływa na susz konopny. Nadmierna i długa ekspozycja konopi na promienie UV, doprowadza do rozkładu materii organicznej – w tym kannabinoidów, co skutkuje osłabieniem jakości ziół. Oczywiście proces takiego „osłabiania” suszu trwa kilka, czy kilkanaście godzin, jednak warto się już na samym początku zadbać o jego prawicowe przechowanie, w ciemnym miejscu.
Temperatura to kolejny czynnik mający wpływ na jakość. Temperatura powyżej 21 stopni Celsjusza może spowodować rozwój pleśni, w szczególności, że susz z reguły jest trzymany w pojemniku, bez dostępu świeżego powietrza. Ponadto, zbyt ciepłe miejsca mogą wysuszyć ziółka, niszcząc tym samym ich właściwości.
Przechowywanie w lodówce, czy zamrażarce, także nie jest dobrym pomysłem, ponieważ urządzenia chłodnicze mogą po prostu pochłonąć wilgoć zawartą w suszu, uszkadzając gruczoły żywiczne.
Idealnie będzie przechowywać materiał roślinny w temperaturze kilka stopni niższej niż pokojowa.
Wilgotność powietrza, oraz dostęp do tlenu to także ważne aspekty mające wpływ na jakość suszu. Przede wszystkim, nie powinniśmy pozbawiać ziół całkowicie wilgoci, ponieważ zbyt suche powietrze sprawi, że stwardnieją i się wysuszą. Uważa się, że orientacyjny poziom wilgoci, która nie zaszkodzi suszowi to mniej więcej od 60 do 65%. Hodowcy zwracają jednak uwagę, że może być niższa, między 50, a 59%, jednak nie ma wtedy gwarancji, że nie wystąpi pleśń. Susz nie powinien być także często otwierany i dotykany, a tym samy eksponowany na działanie czynników zewnętrznych i zbędnego przepływu powietrza.
Sposoby na przechowywanie i transportowanie suszu roślinnego
Rynek oferuje wiele rozwiązań wspomagających prawidłowe przechowywanie oraz transportowanie suszu roślinnego. Najpopularniejszymi z nich są:
Szklane słoiki: każdy z nas wie, że stosowane są przecież przede wszystkim w aptekach do przechowywania różnych substancji. Nie bez kozery – ponieważ szklane słoiki, w szczególności te z barwionego szkła, działają jak okulary przeciwsłoneczne. Słoiki powinny posiadać uszczelniona nakrętkę, dzięki czemu ograniczony zostanie dostęp powietrza, oraz rozprzestrzenianie się zapachów.
Warto także zwrócić uwagę na sposób wypełnienia słoika. Unikajmy napełniania go szczelnie pod samą zakrętkę i ubijania w nim suszu. Warto napełnić słoiczek, zostawiając trochę „luzu”. Jeśli mamy różne odmiany suszu, warto będzie trzymać każdą w oddzielnym słoiczku.
Przeźroczysty słoiczek także się nada do magazynowania suszu, jednak warto go okleić taśmą izolacyjną aby zmniejszyć tym samym dostęp promieni słonecznych.
Każdemu użytkownikowi suszu, a szczególnie tego wydzielającego zapachy, które niekoniecznie powinny trafić do nozdrzy innych, na pewno zależy na tym aby móc komfortowo przechowywać i transportować swoje ulubione zioła. Dobrym rozwiązaniem będą dostępne na rynku saszetki oraz woreczki, które dzięki funkcji „odor free” zatrzymują całą woń szczelnie w środku. Wujo.pl także oferuje tego typu produkty, m.in. Marki RAW, które wyglądają jak kosmetyczka, czy woreczki Skunk Sack.
Najbardziej znanym sposobem na przechowywanie suszu są po prostu samarki. Ogólnie rzecz biorąc, dłuższe przechowywanie suszu w woreczkach foliowych nie jest wskazane, jednak mimo wszystko są one najprostszym sposobem transportowania suszu. Na rynku są dostępne zarówno te zwykle, przeźroczyste, jak i ozdobione różnorakimi motywami.
A dlaczego samarki nie nadają się do przechowywania na dłuższą metę? Dlatego, iż przede wszystkim pozwalają na dostęp wilgoci oraz narażają materiał roślinny na uszkodzenia. A tego każdy użytkownik na pewno chciałby uniknąć.
Pamiętajmy także, iż poza zachowaniem zasad zawartych w powyższym poradniku, zawsze powinniśmy się dobrze zastanowić na miejscem przechowywania suszu, a w szczególności o jego niedostępności dla osób postronnych oraz dzieci.