Prawidłowe czyszczenie i pielęgnacja fajki wodnej

Prawidłowe czyszczenie i pielęgnacja fajki wodnej

Pielęgnacja i czyszczenie fajki wodnej

Palenie to mnóstwo frajdy, a przede wszystkim – doskonały sposób na odprężenie. Jeśli jednak używasz do tego specjalnego sprzętu, takiego jak np. fajka wodna, musisz mieć świadomość, że wymaga ona stosownego czyszczenia. W jaki sposób dbać o sziszę i jak ją myć? Jeśli jeszcze tego nie wiesz – możesz się o tym przekonać, czytając poniższy artykuł. Zachęcamy do lektury.

Czemu regularne czyszczenie fajki wodnej jest ważne?

Choć wielu palaczom z pewnością wydaje się oczywiste, to warto odpowiedzieć sobie szerzej na pytanie, dlaczego warto dbać o swoją shishę. Przede wszystkim – stosowna pielęgnacja i regularne mycie jej to gwarancja naszego bezpieczeństwa. Czyszczenie fajki umożliwia usunięcie ewentualnych zabrudzeń z poprzednich paleń, w tym osadów z dymu.

Z drugiej strony – jeśli tego nie zrobisz, pozostawiając np. resztki z poprzedniej sesji w cybuchu, zanieczyścisz sobie smak obecnego suszu. Nie tylko będzie miał posmak „zeszłego” tytoniu czy ziół, ale i może wkraść się nuta „smolistości”. A tego w końcu nie chcesz, prawda?

W końcu – prawidłowa konserwacja urządzenia znacznie wydłuża jego żywotność. Dobrze utrzymana shisha posłuży swojemu właścicielowi nawet przez lata. Wiadomo – drobne elementy jak np. uszczelki trzeba będzie w pewnym momencie wymienić. Jednak także i o nie można zadbać, by dłużej spełniały swoją funkcję.

W jaki sposób czyścić fajkę wodną?

Tyle, jeśli chodzi o powody, czemu warto czyścić shishę. Teraz pora przejść do samej praktyki. Na początku warto wspomnieć, że do prawidłowego mycia mogą przydać się pewne akcesoria, takie jak wyciory. Dzięki nim można dotrzeć w miejsca, gdzie ręka nie sięgnie, a samo przepuszczenie wody – nie wystarczy. I jedna, bardzo ważna zasada – nie myjemy shishy wrzątkiem!

Czyszczenie dzbana

Po pierwsze – zawsze po paleniu wymieniaj wodę. Po prostu ją wylej i przepłucz. Dzięki temu unikniesz osadów i wytwarzania się w niej mikroorganizmów (nie tylko glonów, ale i drobnoustrojów, które mogą być szkodliwe dla zdrowia). Jeśli osady okazują się oporne – wówczas sięgnij po wycior. Powinien on sięgnąć w większość miejsc.

Jest jeszcze jeden skuteczny sposób – czyszczenie alkoholem. Wlej więc około 1/2 szklanki (może być denaturat) do środka, a następnie dodaj jeszcze 1 szklankę soli. Pora zamieszać dzbanem – po prostu zakryj otwór i potrząsaj nim.

Mycie węża

Z utrzymaniem węża w czystości jest pewien problem. Nie każdy bowiem wykonano z materiału odpornego na wodę (jeśli w Twoim przypadku wygląda to inaczej – możesz go po prostu płukać, aż woda będzie czysta). Dlatego w większości przypadków trzeba porządnie przedmuchać przewód. Dzięki temu nie musisz obawiać się o osad ze spalin, który mógł osiąść wewnątrz.

Oczyszczanie cybucha

W tym przypadku nie powinno być większego kłopotu. Do ceramicznych, glazurowanych cybuchów wystarczy miękka szczotka. Z kolei do czyszczenia metalowych możesz użyć np. druciaka do garnków.

Dbanie o korpus

Do mycia korpusu warto się przyłożyć, gdyż to właśnie w nim powstaje najwięcej osadów z palenia. Nie szczędź energii, czyszcząc go wyciorem. Gdy już będzie czysty wewnątrz, warto również pomyśleć o innych jego elementach. Gwint dokręcany do dzbana można przesmarować np. olejem. Zaworek czyścimy miękką szczotką, by pozbyć się wszelkich osadów. Dzięki temu masz gwarancję, że fajka będzie działać, jak należy.

O czym jeszcze warto pamiętać?

To już niemal cała fajka wodna… pozostaje jeszcze kwestia uszczelek. Te wymagają nie tylko przemycia, ale od czasu do czasu – nasmarowania, np. olejem silikonowym. Ma względnie lekką konsystencję i długo pozostaje na powierzchni, zapewniając gumowym elementom dłuższą trwałość.

Stosując się do powyższych wskazówek, zadbasz odpowiednio o swoją fajkę wodną. A jeśli któryś element musisz wymienić – zawsze możesz zajrzeć do sklepu WUJO.pl. Znajdziesz tu wiele części zamiennych do shish, jakie pozwolą Ci na nowo cieszyć się paleniem.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl